• DSC03078.JPG
 • IMG_5794.JPG
 • SAM_0007.JPG
 • 20171123_184807.jpg
 • poli.jpg
 • EHa7vBDMQHedqs9Jj0SoRA.jpg
 • SAM_0034.JPG
 • chemiczne (2).jpg
 • SAM_0015.JPG
 • 9KC5M8MTLqBhzvQ3KPRSw.jpg
 • DSC_0525.jpg
 • 20181205_090125.jpg
 • Jgq41ZjT46Q8H1DIQWa7A.jpg
 • 20180920_105526.jpg
 • IMG_1787.jpg
 • 20220111_184605.jpg
 • RepD9V6TxyG65wsuwj8g.jpg
 • SAM_0004 (2).JPG
 • IMG_1777.jpg
 • IMG_9887.JPG

Współautorzy publikacji o patronie naszej szkoły

Aby uczcić zbliżającą się rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Wincentego Janasa, w poniedziałek 19-go stycznia o godzinie 15.00 w sali multimedialnej odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z ciekawymi ludźmi. Naszą szkołę odwiedzili:

Adam Kazimierz Podgórskiautor książek, dziennikarz, pasjonat historii i przyrody Rudy Śląskiej, Przewodniczący Zarządu Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew

oraz

Sebastian Brudys – współautor książek, dziennikarz obywatelski, członek Zarządu Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew.

- współautorzy książki: „Wincenty Janas . 1891-1919. W 95 rocznicę męczeńskiej śmierci”.

 

Głównym celem spotkania było zapoznanie się z treścią książki o Wincentym Janasie, o tym jak ta publikacja powstawała, jak wyglądał i ile trwał proces powstawania takiej publikacji, od czego się zaczynał i z czym był największy problem.Podczas prezentacji współautorzy publikacji o patronie naszej szkoły przedstawili najważniejsze fakty z jego życia, jego aktywną działalność w propagowaniu polskości w czasach, kiedy decydowały się losy przynależności państwowej ziem Górnego Śląska po I wojnie światowej a także dramatyczne okoliczności męczeńskiej śmierci Wincentego Janasa. Wszystko to wzbogacone pokazem ilustracji i zdjęć zamieszczonych w książce.

 

Poza książką o Wincentym Janasie, zaproszeni goście zaciekawili obecnych na spotkaniu innymi książkami wydanymi przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew – o wireckiej synagodze, o nazwach miejscowych w Rudzie Śląskiej, o Karolu Goduli, o rudzkich pomnikach przyrody i ciekawych miejscach. Spore zaciekawienie wzbudziła książka o Orzegowie – zapowiedź całej serii publikacji o pochodzeniu i rożnych wersjach nazw dzielnic Rudy Śląskiej. Bardzo ciekawa była opowieść o lipach, które przed II wojną światową sadzono na terenie Rudy w miejscach mających związek z ważnymi dla tej dzielnicy wydarzeniami. Ciekawa była również pogadanka o tzw. dębie Goduli rosnącym przy ruinach rudzkiego zamku. Były pytania związane z rudzki zamkiem, z tzw. domkiem Goduli, nazwami miejscowymi na terenie Rudy. Pytano się również o plany wydawnicze – wydania jakich książek możemy się spodziewać w najbliższym czasie. Poza kontynuacją serii o pochodzeniu nazw rudzkich dzielnic RTPD szykuje wydanie książki pod roboczym tytułem „O Rudzie Śląskiej, której już nie ma” – ma to być publikacja ilustrowana starymi zdjęciami i widokówkami miejsc, których obecny wygląd jest zupełnie inny. Kilka pytań uczestnicy spotkania mieli również związanych z książką o lokalnej demonologii – miejscowych straszydłach, zmorach i utopcach, ale tatematyka stała się pretekstem do … zaplanowania kolejnej wizyty w naszej szkole.

 

Na zakończenie bardzo ciekawego i dobrze przyjętego przez obecnych na spotkaniu uczniów i nauczycieli- pan Adam Podgórski przekazał dar dla szkolnej biblioteki – kilka egzemplarzy wydawnictw RTPD o rudzkich trasach turystyczno-edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym.