• 20180920_105526.jpg
 • SAM_0042.JPG
 • RepD9V6TxyG65wsuwj8g.jpg
 • DSC_0525.jpg
 • IMG_9887.JPG
 • SAM_0007.JPG
 • EHa7vBDMQHedqs9Jj0SoRA.jpg
 • IMG_1777.jpg
 • 20171123_184807.jpg
 • IMG_1787.jpg
 • chemiczne (2).jpg
 • 9KC5M8MTLqBhzvQ3KPRSw.jpg
 • warsztaty chemiczne (3).jpg
 • SAM_0015.JPG
 • blaa.jpg
 • Jgq41ZjT46Q8H1DIQWa7A.jpg
 • 20181205_090125.jpg
 • SAM_0034.JPG
 • DSC03078.JPG
 • IMG_20190305_131336.jpg

Izotopy bez tajemnic...

 

Nasi uczniowie w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych

 

31 października 2014 roku 52 uczniów naszej szkoły wybrało się do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, aby wysłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach.

Wykład dr hab. inż. Jacka Pawlyty z Politechniki Śląskiej

Zastosowania izotopowej spektrometrii mas”

W czasie wykładu pan doktor Jacek Pawlyta przypomniał nam, co to jest: atom, pierwiastek, układ okresowy pierwiastków. Ze zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że jeden pierwiastek może mieć wiele odmian, zwanych izotopami. Wykładowca wyjaśnił, dlaczego istnieją różne izotopy tego samego pierwiastka.

Opisane zostały metody przygotowania próbek do badania składu izotopowego. Przedstawiono nam również metody wyznaczania składu izotopowego:

 1. izotopowa spektrometria mas z elektromagnetyczną separacją jonów,

 2. spektrometria mas z wykorzystaniem absorpcji światła.

Na koniec pan doktor Jacek Pawlyta wyjaśnił, w jaki sposób różne izotopy wykorzystywane są w medycynie, geologii oraz przemyśle. Dzięki izotopom walczymy z rakiem, diagnozujemy choroby, wykrywamy wady w materiałach, mierzymy grubość różnych materiałów.

 

Wykład dr hab. inż. Adama Michczyńskiego z Politechniki Śląskiej

Jak siła Coriolisa kształtuje klimat na Ziemi?”

Pan doktor Adam Michrzyński pokazał związki pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, a w szczególności fizyką a ekologią i meteorologią. Dowiedzieliśmy się, że siła Coriolisa ma ogromny wpływ na cyrkulację powietrza i prądy oceaniczne, które w istotny sposób kształtują klimat naszej planety.

 

Po wykładach odbyły się pokazy doświadczeń z fizyki. Czy wiecie, dlaczego nie wolno wkładać parówek do ciekłego azotu? My wiemy dzięki warsztatowi Niezwykła ciecz, w trakcie którego poznaliśmy właściwości ciekłego azotu oraz wpływ niskich temperatur na właściwości mechaniczne ciał. Wzięliśmy także udział w warsztacie Elektrostatyczny „jeż”, podczas którego wykonywaliśmy doświadczenia z generatorem van Graffa.

 

Wizyta w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych uświadomiła nam, że fascynujące i pożyteczne są nauki ścisłe. Obiecujemy, że od tej pory zawsze będziemy się przykładać do nauki fizyki, chemii i geografii.

 

Uczniowie Gimnazjum nr 2