• d6SzI6VPTRqsXltU94XK2A.jpg
 • 20171123_184807.jpg
 • 20180920_105526.jpg
 • SAM_0042.JPG
 • chemiczne (2).jpg
 • 124tuj.gif
 • poli.jpg
 • 20220111_184605.jpg
 • SAM_0007.JPG
 • 9KC5M8MTLqBhzvQ3KPRSw.jpg
 • warsztaty chemiczne (3).jpg
 • Jgq41ZjT46Q8H1DIQWa7A.jpg
 • SAM_0030.JPG
 • blaa.jpg
 • SAM_0004 (2).JPG
 • 20190108_102457.jpg
 • IMG_9887.JPG
 • SAM_0015.JPG
 • DSC03078.JPG
 • IMG_20190305_131336.jpg

Międzyszkolny Klub Europejski

 Informacje o tematyce unijnej:

 

 1. Na początek polecam Kącik Edukacyjny (Learning Corner), link do strony dostępny tutaj.

 

Strona Kącika zawiera gry, informacje o konkursach oraz interaktywne ćwiczenia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Znajdą tam Państwo wiele ciekawych informacji na temat UE. Z materiałów można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu. Strona zawiera również informacje o studiach i wolontariacie za granicą. Oprócz materiałów dydaktycznych strona oferuje możliwość nawiązania kontaktu ze szkołami i nauczycielami z całej UE.

Na stronie znajdują się m.in. slajdy, które można wykorzystywać do przygotowania prezentacji na temat UE w programie Powerpoint. Są tam prezentacje, które pomogą przedstawić w 15-30 minut najważniejsze informacje o UE. Na każdym slajdzie podane są podstawowe fakty lub słowa kluczowe w formie przystępnej dla odbiorców nieposiadających wiedzy na temat UE. Na stronie Kącika znajduje się też Interaktywne kalendarium UE, które pomoże wybrać się w podróż w czasie i dowiedzieć się o ważnych momentach w historii, wydarzeniach sportowych i społecznych oraz przełomowych wynalazkach. Na dole strony znajdą Państwo linki kierujące do wszystkich instytucji UE. Na niektórych z nich można znaleźć działy edukacyjne, np. strona Europejskiego Banku Centralnego ma taki dział, dostępny tutaj.

Strony dostępne są we wszystkich językach urzędowych UE. 

 

 1. Następnie polecam zbiór scenariuszy lekcji o tematyce europejskiej, pt.: „Temat Europa” przygotowany przez Przedstawicielstwo KE w Polsce (PKE) dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych.  Bezpośredni link do Urzędu Publikacji UE - skąd można pobrać scenariusze w  wersji PDF lub ePublikację znajduje się tutaj.

 

Na tejże stronie Urzędu Publikacji UE znajdą Państwo również inne ciekawe publikacje, w tym także specjalną część dla dzieci.

 

 1. Kolejną publikacją (PKE) przeznaczoną dla najmłodszych uczniów jest  „Nasza Europa 1 i 2”. Książeczka „Nasza Europa 1” jest dla dzieci, które uczą się czytać i tych, które jeszcze nie czytają; niektóre ćwiczenia można wykonywać z przedszkolakami. Zawiera zadania, które bawią i uczą, pozwalają kolorować obrazki, łączyć punkty, przechodzić różne labirynty i zdobywać przy tym wiedzę o Unii Europejskiej. Książeczka „Nasza Europa 2”, korzystając z podobnych metod, jest dla trochę starszych uczniów szkoły podstawowej. Porusza różne tematy związane z UE (Erasmus+, EURO , Oda do radości, wybory europejskie, rozszerzenia itp.). Obie książeczki można pobrać w całości ze strony internetowej albo wydrukować poszczególne strony z zadaniami.

 

Link do  „Nasza Europa 1” dostępny jest tutaj.

Link do  „Nasza Europa 2” dostępny jest tutaj.

 

 

 1. Jako dodatkowe źródła informacji o UE polecam:

 

Nasi przyjaciele

 

Hrabia Nikolaus von Ballestrem

Jednym z przyjaciół naszej szkoły jest hrabia Nikolaus von Ballestrem. Jest on potomkiem wybitnych śląskich magnatów przemysłowych Ballestremów. To właśnie dzięki ich inwestycjom Ruda i Wirek były jedną z najbogatszych gmin Prus. W 2002 roku Międzyszkolny Klub Europejski zaczął korespondować ze spadkobiercami Ballestremów. Hrabia Nikolaus von Ballestrem, pasjonat rodzinnej przeszłości, dwukrotnie odwiedził naszą szkołę wraz z innymi członkami swojego rodu. Świętował z nami:

 • II rocznicę powstania Międzyszkolnego Klubu Europejskiego,

 • Uroczystość Nadania Szkole Patrona i Sztandaru.

 

Piknik Europejski

Międzyszkolny Klub Europejski od 2 lat bierze udział w Pikniku Europejskim. Impreza ta jest organizowana przez Urząd Miasta Ruda Śląska i co roku odbywa się 9 maja w Nowym Bytomiu.

 

 

09 maja 2012r. nasza szkoła przygotowała stoisko poświęcone Austrii. Pokazaliśmy mieszkańcom naszego miasta austriackie Alpy, tradycyjne stroje ludowe Austriaków oraz poczęstowaliśmy łasuchów wiedeńskim sernikiem. Przez jeden dzień nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi Tyrolczycy rodem prosto z austriackich Alp.


23 maja 2013r. tematem
Pikniku Europejskiego była Irlandia. Uczniowie ubrani w tradycyjne irlandzkie stroje wzięli udział w przemarszu ulicami Nowego Bytomia. Następnie świetnie bawili się podczas konkursów, warsztatów tanecznych i koncertu muzyki, dzięki którym mogli poznać irlandzką kulturę i tradycję.

 

 Co ciekawego w naszym klubie zobacz, przeczytaj:

 

 KONKURS "WĘDRÓWKI PO UNII EUROPEJSKIEJ"

Rok szkolny 2013/2014

Rok szkolny 2014/2015

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2017/2018 - Umiesz liczyć? Licz... po europejsku

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2019/2020

Rok szkolny 2021/2022

 

 

I rozpoczynamy kolejną przygodę w roku szkolnym 2018/2019, tym razem jesteśmy

INTERAKTYWNĄ EUROPĄ.

Nasze plany na nowy rok:

- warsztaty europejskie (styczeń),

- interaktywna podróż po Europie (konkursy, zabawy, robotyka, programowanie, gry online, quizy) - cały rok szkolny,

- konkurs " Z technologią po UE" (maj).

ZAPRASZAMY DO ZABAWY

 

Moja przygoda z UE

i wizyta w Brukseli

http://ec.europa.eu/polska/news/160201_teachers_pl.htm

opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Katarzyna Filipiak