• d6SzI6VPTRqsXltU94XK2A.jpg
  • 124tuj.gif
  • 20220111_184605.jpg

Życie klasy 5A

1 września 2021 r. rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny w nowej klasie.
Wszyscy nie kryliśmy zadowolenia, że choć w reżimie sanitarnym związanym z pandemią COVID - 19 mogliśmy wrócić do szkoły, do koleżanek i kolegów.

15 września obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI - święto kreatywności, talentu i odwagi.

Motyw kropki był dziś obecny w naszej klasie. Rozmawialiśmy o swoich mocnych stronach, talentach oraz pomysłowości.
Powstało wiele prac plastycznych inspirowanych kropką. Kropki były obecne wszędzie, nie tylko na kartkach papieru.

W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim nasza klasa wzięła udział w warsztatach "Mini warsztaty chirurgiczne" oraz "Od krwinki do pijawki".
Dziś zamieniliśmy sale lekcyjne na sale wykładowe Uniwersytetu Śląskiego.
Biologia nas zachwyciła.

Poznaliśmy pracę chirurga od kuchni, wykonaliśmy laparoskopie oraz zaszyliśmy ranę banana:) Być może ktoś zostanie chirurgiem. Wiemy już wszystko o krwi, czym się różnią grupy krwi i najważniejsze - pilnowaliśmy aby pijawki nas nie dopadły:)

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dziewczyny przygotowały dla swoich kolegów ciekawe, choć niełatwe konkurencje.
Zadaniem chłopców było między innymi:
- plecenie warkoczy,
- zaprojektowanie stroju dla dziewcząt,
Efekty pracy naszych chłopaków były imponujące.
Na początku niektórzy chłopcy trochę spanikowali......... jednak z czasem okazało się, że sprostali zadaniom i na dodatek całkiem dobrze się przy tym bawili.

PAMIĘTAMY  O  ZMARŁYCH

Przed uroczystością Wszystkich Świętych nasza klasa odwiedziła pobliski cmentarz. Odwiedziliśmy grób naszego patrona Wincentego Janasa, posłuchaliśmy opowieści wychowawczyni na temat jego życia i zapaliliśmy znicze.

LEKCJA O CZADZIE

16 listopada w nasze szkole gościła Pani senator Dorota Tobiszowska.
Pani Dorota Tobiszowska przyjechała do nas z rozpowszechnieniem akcji #STOPczad, której jest pomysłodawczynią.
Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej przeprowadził prelekcję  w zakresie problematyki tlenku węgla. Wyjaśnił uczniom czym jest czad, skąd się wydobywa i jak powinno się działać, aby zminimalizować zagrożenie z jego strony. Pani senator rozdała uczniom czujniki stężenia tlenku węgla, które już nieraz uratowały komuś życie.

WYCIECZKA DO SZTOLNI KRÓLOWEJ LUIZY W ZABRZU

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Co to będzie?
Nic strasznego nie będzie, to po prostu klasa 5a pogrążyła w się w kopalnianych ciemnościach zwiedzając zabytkową Sztolnię Luiza. Zbliża się Barbórka i dlatego postanowiliśmy lepiej poznać trudy pracy na grubie.
W piątek wybraliśmy się do Zabrza gdzie mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć kopalnię od kuchni. Przemierzyliśmy podziemne korytarze i nawet udało nam się spotkać legendarnego Skarbnika! I choć na powierzchnię niektórzy wynurzyli się czarni jak sam węgiel musimy przyznać, że wycieczka była fantastyczna. Dla wspaniałych wspomnień czasami warto się pobrudzić.

ANDRZEJKI  KLASOWE

Koniec listopada zawsze przypomina o czasie andrzejkowych obyczajów.
30 listopada nasza klasa przeniosła się w zaczarowany świat magii i wróżb.
Wróżyliśmy i przepowiadaliśmy sobie przyszłość. Było przy tym dużo żartów i śmiechu. Oczywiście nie zabrakło lania wosku przez dziurkę od klucza , czy ustawiania butów. Wszyscy świetnie się bawili.

KLASOWE  MIKOŁAJKI - LODOWISKO

6 grudnia wybraliśmy się na lodowisko. Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera,
a uczniom dopisywało poczucie humoru.  Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami w jeździe na lodzie, szybko nabrali nowych umiejętności i jeździli całkiem nieźle. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc ale mimo wszystko była to prawdziwa frajda. Wszyscy bawili się znakomicie.

DZIEŃ  KOBIET

8 marca obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Kobiet. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Przygotowali prezenty, słodkie upominki i konkursy.
Najpierw zobaczyliśmy prezentację, dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji na temat Dnia Kobiet. Nawet graliśmy w milionerów. Ten dzień dziewczynki będą długo i miło wspominać.

WYJŚCIE DO MUZEUM

11 marca byliśmy w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, zwiedziliśmy wystawę "Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej".
Wirtualnym przewodnikiem po tej wystawie był Karol Godula, który stworzył imperium przemysłowe na skalę europejską.  Zwiedzanie uatrakcyjniały nam różne testy wiedzy. Zabawa polegała na poszukiwaniu ukrytych odpowiedzi w elementach wystawy.

POMAGAMY

Zbieramy karmę dla zwierząt w ramach akcji charytatywnej dla schroniska Fauna.

DZIEŃ  BEZ  PLECAKA

21 marca obchodziliśmy DZIEŃ BEZ PLECAKA, świetnie się przy tym bawiliśmy.

WYCIECZKA DO KINA I KRĘGIELNI

Dzisiejszy dzień minął nam pod znakiem kultury i rozrywki. Całą klasą wybraliśmy się do kina na seans filmu "Sonic 2. Szybki jak błyskawica" - bardzo fajne połączenie animacji komputerowej i filmu fabularnego.
Po kinie przyszedł czas na kręgle - tyle emocji  i zabawy dawno nam się nie trafiło.

WYJŚCIE DO SCHRONISKA "FAUNA"

W życiu ważne jest by być dobrym dla innych. Dziś zadbaliśmy o naszych braci mniejszych - całą klasą wybraliśmy się do schroniska. Już wcześniej w ciągu roku szkolnego angażowaliśmy się w pomoc w zbieraniu darów dla mieszkańców schroniska. Dzisiaj jednak osobiście odwiedziliśmy zwierzaki a przede wszystkim naszego szkolnego psa - PORTO. Dobrze jest pomagać wink

CIEKAWA LEKCJA WYCHOWAWCZA

Na lekcji wychowawczej tworzyliśmy pracę w ramach akcji "Czysta Ruda".