• 20180920_105526.jpg
 • blaa.jpg
 • IMG_20190305_131336.jpg
 • warsztaty chemiczne (3).jpg
 • SAM_0007.JPG
 • poli.jpg
 • EHa7vBDMQHedqs9Jj0SoRA.jpg
 • chemiczne (2).jpg
 • 20181205_090125.jpg
 • SAM_0042.JPG
 • SAM_0034.JPG
 • d6SzI6VPTRqsXltU94XK2A.jpg
 • 20190108_102457.jpg
 • SAM_0004 (2).JPG
 • DSC03217.JPG
 • SAM_0030.JPG
 • DSC_0525.jpg
 • IMG_9887.JPG
 • Jgq41ZjT46Q8H1DIQWa7A.jpg
 • 5BLwgnSRTp2Yi0KAgFneA.jpg

Życie klasy 6a

Ruszamy w nowy rok szkolny…

Tak, tak…wybiła ta godzina

Rok szkolny się rozpoczyna

6a uczyć w tym roku się będzie

A wiedzy –chcąc nie chcąc –sporo nam przybędzie.

Życzymy sobie na początek

Samych szóstek i piątek.

W ubiegłym roku średnia klasy 4.0 była

Oby w tym roku 4,5 się pojawiła…

 

Dziewczyny do boju!

Na początek musieliśmy dokonać wyboru naszych reprezentantów. Kampania do samorządu klasowego obfitowała w slogany, obietnice i kiełbasę wyborczą. W tym roku szkolnym postawiliśmy na dziewczyny. Pani coś mówiła o parytetach, o feminizacji…No cóż! Pewnie to wszystko prawda. Dla nas jednak najważniejsze jest to, że tym roku naszą przewodniczącą została Ania, którą wspomagać na stanowisku zastępcy będzie Nikola. Funkcję sekretarza/skarbnika sprawować będzie Aleksandra- czyli Ola. Dziewczynom życzymy sukcesów, a chłopakom w klasie sił, aby sprostać wymaganiom kobiecej władzy.

 

 

Lekcja wychowawcza na wesoło…

Na początek roku postanowiliśmy przypomnieć sobie, jak fajnie potrafimy spędzać ze sobą czas. Podczas lekcji wychowawczej nasza Pani przygotowała zabawy integracyjne, które udowodniły, że świetnie się znamy, a przy tym posiadamy niesamowitą wiedzę. Okazało się, że w Europie znajdują się takie państwa jak Majorka i Londyn, a słynny Greg Zorba to polonez Chopina i jest melodią polską. Nasza wychowawczyni od razu zapowiedziała, że już zaopatrzyła się w znaczną ilość tabletek na ból głowy, które wykorzysta w tym roku szkolnym.

 

Happy Birthday ...
 
W naszej klasie staramy się celebrować ważne dla nas święta. Urodziny zaś to najważniejsza data w życiu każdego... A w szóstej "a" aż ośmioro uczniów obchodziło urodziny w wakacje. Życzymy wszystkim solenizantom (Natalii, Marysi, Kamili, Oli, Żanecie, Piotrkowi, Kubie i Igorowi) samych sukcesów w szkole oraz mnóstwa sił, aby osiągnąć szczyty swoich pragnień i marzeń.
 
 

Pierwsze "wycieczkowe" koty za płoty…

Klasy szóste ten rok szkolny rozpoczęły z muzycznym przytupem. W dniu 30 września wybraliśmy się na musical „Bogowie i herosi. Opowieść Afrodyty”. Wciągający i nieco szalony spektakl Teatru Muzycznego Forte mogliśmy podziwiać na deskach miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty na Nowym Bytomiu. Trzeba przyznać, że na scenie dużo się działo. Śpiew, taniec i brawurowa gra aktorska z pewnością przypadła nam do gustu. Oj, faktycznie się działo…Syzyf, Tezeusz i Ariadna, Prometeusz i Odys to tylko niektórzy bohaterowie oraz ich losy, które zostały nam przypomniane na scenie. Nie zabrakło tłumaczeń wielu związków frazeologicznych, czym z pewnością zachwycona była nasza pani z języka polskiego- p. Habelt. Mogliśmy się przy tym przekonać, że mitologia nie jest ani trudna, a tym bardziej nudna. Co więcej, można przy niej świetnie się bawić.

 

Sprząta Świat- sprzątamy My
Jak co roku we wrześniu zaangażowaliśmy się w akcję sprzątania naszej przestrzeni, w której żyjemy. W ciągu kilkunastu minut zebraliśmy dwa potężne worki odpadów, które "ktoś" "zapomniał" :( umieścić w koszach na śmieci. Nasza klasa z wielkim entuzjazmem angażuje się w tego typu akcje. W tym roku sprzątaliśmy okolice Parku Kozioła. Dbajmy o naszą Ziemię- jest tylko jedna. W ramach angażowania się w ww. akcję zajrzyjcie też pod następujący adres: https://www.naszaziemia.pl/programy/ssp/
 
 

 

 

Jak oszczędzać energię w domu i nie tylko?

        7 listopada br. klasa 6a uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami firmy SIEMENS, podczas którego dowiedziała się, jak można w łatwy sposób zaoszczędzić energię. Przesympatyczni prowadzący  wyjaśnili, że zużycie energii na świecie rośnie, a przy tym nie korzystamy w pełni ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr oraz woda. Niemało emocji wywołała w nas informacja, że na 50 miast najbardziej zanieczyszczonych Europy aż 36 to miasta polskie. Musimy kształtować w sobie dobre nawyki, aby minimalizować zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych! Podczas spotkania uczniowie otrzymali szereg upominków, a na koniec zdobytą wiedzę mieli okazję sprawdzić w quizie, który szóstoklasiści rozwiązywali za pomocą aplikacji w telefonie.

 

 

Warsztaty na Politechnice Śląskiej klas szóstych

     W przyjemnych, jesiennych okolicznościach przyrody 21 października wybraliśmy się z p. Habelt, p. Woszek oraz p. Zegardło na Politechnikę Śląską do Gliwic, aby wziąć udział w warsztatach na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. W sympatycznej atmosferze  wysłuchaliśmy –jak prawdziwi studenci-wykładu, podczas którego zaznajamialiśmy się z minerałami. A wszystko to w kontekście znanej na całym świecie gry Minecraft, których entuzjastów okazało się w grupie wielu. W drugiej części spotkania przeprowadzaliśmy badania i analizy minerałów i skał. Ważyliśmy, mierzyliśmy i obliczaliśmy, a przy tym nieźle się bawiliśmy. Na koniec otrzymaliśmy pamiątkowy minerał. Warto dodać, iż niemałe wrażenie zrobił na nas obszar Politechniki. Kto wie, może warsztaty i przyjemny spacer po kampusie skłoni niektórych do studiowania na "polibudzie" za parę lat? Życzymy każdemu, aby tak się stało. A Politechnikę Śląską odwiedzimy jeszcze nieraz, bo warto.

 

Kolejny wypad klas szóstych

29 listopada 2019 roku klasy szóste wzięły udział w lekcji multimedialnej, na którą udaliśmy się do budynku Multikina w Zabrzu. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się sporo na temat gatunków filmowych, zobaczyliśmy też wiele –dobrze nam znanych- fragmentów filmów.  Komedia, western, science-fiction, fantasy –te gatunki nie mają już dla nas tajemnic. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć film „BFG. Bardzo Fajny Gigant”, który pozwolił nam miło spędzić czas w murach kina, a jednocześnie połączyć miłe z pożytecznym.

"6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie"
Święty Mikołaj zawitał i do klasy 6a. Rózgi nikt nie otrzymał, za to Mikołaj dał skusić się na wspólne zdjęcie. Niestety, byliśmy na tyle przejęci spotkaniem, że zapomnieliśmy zapytać, jaki jest aktualny adres Mikołaja- Laponia czy Biegun Północny?
 
 

 

Niecodzienna lekcja historii klas szóstych

12 grudnia odwiedziliśmy Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, gdzie w jednej z wiejskich chat uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której mieliśmy okazję przenieść się do czasów naszych prapradziadków. Wzięliśmy udział w przedświątecznych przygotowaniach, a mianowicie nakryliśmy wigilijny stół, zrobiliśmy szopkę bożonarodzeniową, a na koniec daliśmy upust naszym manualnym zdolnościom i wykonaliśmy tradycyjne ozdoby choinkowe. Dzięki tej lekcji poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po lekcji mieliśmy okazję zwiedzić skansen, który posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej. Zobaczyliśmy młyn, kuźnię, a także wnętrze chaty wiejskiej oraz ówczesnej szkoły. Bardzo podobała nam się ta niecodzienna lekcja historii.

 
Mamy III miejsce...
 
Miło nam poinformować, iż w Szkolnym Konkursie Kolęd klasa 6a zajęła III miejsce. Zdecydowaliśmy się na wykonać kolędę „Wśród nocnej ciszy…”. –znany z przełomu XVIII i XIX wieku utwór okazał się trafnym wyborem.
 

Trzecia wspólna Wigilijka

"Podzielić się opłatkiem, 

powiedz mi, co to znaczy? 

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

Przy wigilijnym stole    

wiele nas zasiędzie.

W  klasowym kole – 

przy opłatku, kolędzie."

Jak co roku usiedliśmy wspólnie do wigilijnego - klasowego stołu. Dzieląc się opłatkiem, życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowia, szczęścia, ale też wzajemnego szacunku i zrozumienia, wytrwałości w przyjaźni i koleżeństwie na kolejny rok. Wzajemne upominki umiliły nam wspólnie spędzony czas. Były misie, kosmetyki, kubki i wiele innych wymarzonych i "zamówionych" prezentów.

 

Fajna sprawa-dać coś od siebie!

Klasa 6a lubi pomagać. Robimy to na wiele sposobów. W I semestrze udzielaliśmy się podczas zbiórki dla Polaków na Wileńszczyźnie, dołożyliśmy „cegiełkę” do „Szlachetnej Paczki”, jak również odwiedzaliśmy-w ramach działalności SKW- pobliskie schronisko dla psów i kotów. A do tego nadal aktywnie zbieramy plastikowe nakrętki-mała rzecz, ale wiele znaczy.

 

 

Najlepsi w I semestrze
 
Pierwszy semestr 2019/2020 za nami. Najlepsze wyniki w klasie uzyskały dziewczyny: Natalia Kopia, Aleksandra Kucała oraz Katarzyna Heimel. W parze z wysoką średnią zawsze idzie frekwencja. Tak było i tym razem. Za 100% obecności dziewczyny otrzymały pamiątkowe medale. Bardzo dobre wyniki w nauce uzyskały również: Julia Krych oraz Joanna Migot. Gratulujemy!
 
 
 
Nasz Maks Gonciarz zdobył I miejsce w konkursie bibliotecznym na najpiękniejszą zakładkę do książki z motywem świątecznym. W nagrodę otrzymał oczywiście książkę. Życzymy miłej lektury Maks!
 

 

 
"Walentynkowo- lizakowo"
 
Walentynki to miłe święto, które trafiło do nas ze Stanów Zjednoczonych. W tym dniu obdarowujemy się drobnymi upominkami oraz liścikami, tym samym uszczęśliwiamy osoby, które darzymy sympatią. 6a ten dzień spędziła w bardzo fajnej atmosferze, która dodatkowo została umilona lizaczkami. A ile otrzymaliśmy walentynek to już nasza słodka tajemnica;)
 
 

Tłusty Czwartek dzień rozpusty!

Każdy wcina pączek tłusty

I nie ważna jest figura

kiedy wszędzie pączków góra

W szkole pączuś  też być musi

nasza Pani nas nim kusi

6a zjada ile zdoła i…

 o więcej ciągle woła!

 

Drogie Dziewczyny z 6a

Zero nauki, zero wkuwania,
zero kartkówek i sprawdzianów pisania.
Dziś Dzień Kobiet, drogie Panie,
tysiąc kwiatów na śniadanie.
Obyśmy Wam za skórę nie zachodzili
i zawsze dla siebie mili byli.
 
 
 
 
Pierwsze poważne testy-17 lutego, 19 lutego i 21 lutego...
"W życiu każdego człowieka przychodzi moment weryfikacji swoich umiejętności..." W lutym Szóstoklasiści zmierzyli się z testami diagnozującymi z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Był stres! Diagnoza odbyła się bowiem z zachowaniem procedur podobnych do prawdziwego egzaminu...Wszyscy jednak -po pierwszych chwilach trwogi- zajęli się rozwiązywaniem zadań... Badanie pozwala sprawdzić, co jeszcze wymaga poprawy, co wychodzi dobrze, a co rewelacyjnie. Przed nami jeszcze ponad dwa lata nauki, należy jednak zrozumieć, że już teraz gromadzimy umiejętności do egzaminów, które odbędą się pod koniec klasy ósmej.
 
 
Kino i relaks przy kręglach
 
W dniu 28 stycznia wybraliśmy się na kolejne wojaże. Tym razem postawiliśmy na kino oraz kręgle...Mieliśmy okazję zobaczyć nową odsłonę filmu "Dr Dolittle", która przypadła nam do gustu. Zabawny lekarz, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami, smaczny popcorn i fajne towarzystwo wprawiło nas w fantastyczny nastrój. Po kinie udaliśmy się na kręgle. Było nieco zamieszania przy podziale na grupy- przecież nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy byli w 100% zadowoleni. Ostatecznie jednak szybko porwała nas gra. Niektórzy nadal mylą kulę do kręgli z piłką do kosza, jednak jesteśmy coraz lepsi. Część z nas ma naprawdę talent, już w pierwszych rundach zdobywaliśmy maksymalną ilość punktów. Byłoby idealnie, gdyby nie poszukiwania buta Nikodema w ostatnich chwilach naszej wizyty w kręgielni. Psikusy to jednak nadal nasza mocniejsza strona niż kręgle.
 
 
Nasza Asia mistrzem!
 
I mamy kolejny sukces w klasie- nasza Asia Migot- uzyskała tytuł "Mistrza rachunków". Szkolny konkurs -zorganizowany przez p. Filipiak oraz p. Zegardło -wyłonił z grona uczniów prawdziwego specjalistę w liczeniu. Taka umiejętność to prawdziwy skarb...Gratulujemy.
 
 
Rekolekcje Wielkopostne 2020
W dniach 2, 3 i 4 marca uczestniczyliśmy w Rekolekcjach Wielkopostnych. W tym celu licznie spotykaliśmy się  w Sanktuarium Św. Józefa, które znajduje się niedaleko naszej szkoły.
W tym roku rekolekcje poprowadził charyzmatyczny ks. Szymon Karnówka, które jeszcze kilka lat temu był w naszej szkole katechetą, a obecnie czyni swoją posługę w Katowicach. Tego typu spotkania mają nas wyciszyć, skłonić do refleksji i przygotować do czasu świąt Wielkiejnocy. Ksiądz Szymon potrafił przy tym przekazać nam nauki w sposób bardzo oryginalny- była luneta, świecący księżyc, wywiad z Św. Piotrem, coca-cola i losowanie. Nasza Natalia K. wygrała-puszkę śledzi. W ten sposób wszyscy zapamiętamy na długo, czym zajmował się jeden z Apostołów:)
 
 

 

Zmagania na odległość…

Miło nam poinformować, że nawet w trudnym czasie pandemii nasi Uczniowie nie osiadają na laurach… Grupa Szóstoklasistek z zajęć dodatkowych Jak zostać L. da Vinci XXI wieku? -pod okiem p. Habelt-Kulik- przystąpiła do konkursu ogólnopolskiego z języka polskiego „Panda”. Oczywiście, zdalnie. Dziewczyny – Ola, Asia, Natalka, Emilia i Kasia dały radę! Brawo za umiejętności, chęci i zaradność. Czekamy na wyniki.