• DSC03217.JPG
 • 5BLwgnSRTp2Yi0KAgFneA.jpg
 • SAM_0042.JPG
 • IMG_20190305_131336.jpg
 • warsztaty chemiczne (3).jpg
 • 9KC5M8MTLqBhzvQ3KPRSw.jpg
 • 20180920_105526.jpg
 • SAM_0030.JPG
 • poli.jpg
 • 20171123_184807.jpg
 • 20190108_102457.jpg
 • blaa.jpg
 • IMG_9887.JPG
 • SAM_0015.JPG
 • chemiczne (2).jpg
 • EHa7vBDMQHedqs9Jj0SoRA.jpg
 • 20181205_090125.jpg
 • Jgq41ZjT46Q8H1DIQWa7A.jpg
 • DSC03078.JPG
 • SAM_0034.JPG

Życie klasy 6b

Pierwsze "wycieczkowe" koty za płoty…

Klasy szóste ten rok szkolny rozpoczęły z muzycznym przytupem. W dniu 30 września wybraliśmy się na musical „Bogowie i herosi. Opowieść Afrodyty”. Wciągający i nieco szalony spektakl Teatru Muzycznego Forte mogliśmy podziwiać na deskach miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty na Nowym Bytomiu. Trzeba przyznać, że na scenie dużo się działo. Śpiew, taniec i brawurowa gra aktorska z pewnością przypadła nam do gustu. Oj, faktycznie się działo…Syzyf, Tezeusz i Ariadna, Prometeusz i Odys to tylko niektórzy bohaterowie oraz ich losy, które zostały nam przypomniane na scenie. Nie zabrakło tłumaczeń wielu związków frazeologicznych, czym z pewnością zachwycona była nasza pani z języka polskiego- p. Habelt. Mogliśmy się przy tym przekonać, że mitologia nie jest ani trudna, a tym bardziej nudna. Co więcej, można przy niej świetnie się bawić.

 

Warsztaty na Politechnice Śląskiej klas szóstych

     W przyjemnych, jesiennych okolicznościach przyrody 21 października wybraliśmy się z p. Habelt, p. Woszek oraz p. Zegardło na Politechnikę Śląską do Gliwic, aby wziąć udział w warsztatach na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. W sympatycznej atmosferze  wysłuchaliśmy –jak prawdziwi studenci-wykładu, podczas którego zaznajamialiśmy się z minerałami. A wszystko to w kontekście znanej na całym świecie gry Minecraft, których entuzjastów okazało się w grupie wielu. W drugiej części spotkania przeprowadzaliśmy badania i analizy minerałów i skał. Ważyliśmy, mierzyliśmy i obliczaliśmy, a przy tym nieźle się bawiliśmy. Na koniec otrzymaliśmy pamiątkowy minerał. Warto dodać, iż niemałe wrażenie zrobił na nas obszar Politechniki. Kto wie, może warsztaty i przyjemny spacer po kampusie skłoni niektórych do studiowania na "polibudzie" za parę lat? Życzymy każdemu, aby tak się stało. A Politechnikę Śląską odwiedzimy jeszcze nieraz, bo warto.

 

Kolejny wypad klas szóstych

29 listopada 2019 roku klasy szóste wzięły udział w lekcji multimedialnej, na którą udaliśmy się do budynku Multikina w Zabrzu. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się sporo na temat gatunków filmowych, zobaczyliśmy też wiele –dobrze nam znanych- fragmentów filmów.  Komedia, western, science-fiction, fantasy –te gatunki nie mają już dla nas tajemnic. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć film „BFG. Bardzo Fajny Gigant”, który pozwolił nam miło spędzić czas w murach kina, a jednocześnie połączyć miłe z pożytecznym.

 

Niecodzienna lekcja historii klas szóstych

12 grudnia odwiedziliśmy Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, gdzie w jednej z wiejskich chat uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której mieliśmy okazję przenieść się do czasów naszych prapradziadków. Wzięliśmy udział w przedświątecznych przygotowaniach, a mianowicie nakryliśmy wigilijny stół, zrobiliśmy szopkę bożonarodzeniową, a na koniec daliśmy upust naszym manualnym zdolnościom i wykonaliśmy tradycyjne ozdoby choinkowe. Dzięki tej lekcji poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po lekcji mieliśmy okazję zwiedzić skansen, który posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej. Zobaczyliśmy młyn, kuźnię, a także wnętrze chaty wiejskiej oraz ówczesnej szkoły. Bardzo podobała nam się ta niecodzienna lekcja historii.

 

 

 

Coraz bliżej święta …

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Już po raz trzeci usiedliśmy do wigilijnego – klasowego stołu. Tradycji stało się zadość. Był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd oraz wyczekiwane prezenty.

 

Opera Śląska od kulis

12 stycznia 2020 roku odwiedziliśmy Operę Śląską w Bytomiu. Nie pojechaliśmy tam jednak na przedstawienie, ale po to by dotrzeć do miejsc, które dla widzów pozostają w cieniu scenicznych reflektorów. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zwiedzić Operą Śląską od kulis. Oprowadzająca nas pani Kasia w ciekawy sposób opowiadała o historii tego miejsca, wystawianych tu przedstawieniach i zadziwiających przesądach operowych. Dowiedzieliśmy się na przykład, że w operze straszy, a raczej straszą upiory, czyli duchy. Jak zwał tak zwał, ale duchy każdego teatru też chcą sobie pograć i jeśli nie odda im się jednego wieczoru do dyspozycji, to będą się mścić i przeszkadzać aktorom podczas ich przedstawień. Jak temu zaradzić? Jedyny sposób stosowany przez większość teatrów to zamknąć teatr raz w tygodniu. W tym dniu duchy mogą grać swe przedstawienie. W związku z tym, że w operze jest to środa i w tym dniu nie odbywają się ani przedstawienia, ani próby, mieliśmy niepowtarzalną okazję by wejść na scenę. Na szczęście nie spotkaliśmy żadnego ducha. Przynajmniej tak nam się wydaje. Podczas naszej wycieczki odwiedziliśmy także pracownie krawieckie oraz garderobę, gdzie mogliśmy przymierzyć sceniczne maski. Byliśmy także w sali koncertowej im. Adama Didury oraz pięknej, przestronnej sali baletowej, gdzie mieliśmy okazję podejrzeć trening uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Ta wycieczka uświadomiła nam ile pracy towarzyszy przygotowaniom do spektaklu operowego. Na pewno będziemy o tym pamiętać wybierając się na przedstawienie teatralne, baletowe czy operowe.

 

 

Rekolekcje Wielkopostne 2020
W dniach 2, 3 i 4 marca uczestniczyliśmy w Rekolekcjach Wielkopostnych. W tym celu licznie spotykaliśmy się  w Sanktuarium Św. Józefa, które znajduje się niedaleko naszej szkoły.
W tym roku rekolekcje poprowadził charyzmatyczny ks. Szymon Karnówka, które jeszcze kilka lat temu był w naszej szkole katechetą, a obecnie czyni swoją posługę w Katowicach. Tego typu spotkania mają nas wyciszyć, skłonić do refleksji i przygotować do czasu świąt Wielkiejnocy. Ksiądz Szymon potrafił przy tym przekazać nam nauki w sposób bardzo oryginalny- była luneta, świecący księżyc, wywiad z Św. Piotrem, coca-cola i losowanie. Nasza Natalia K. wygrała-puszkę śledzi. W ten sposób wszyscy zapamiętamy na długo, czym zajmował się jeden z Apostołów:)
 

 

Zmagania na odległość…

Miło nam poinformować, że nawet w trudnym czasie pandemii nasi Uczniowie nie osiadają na laurach… Grupa Szóstoklasistek z zajęć dodatkowych Jak zostać L. da Vinci XXI wieku? -pod okiem p. Habelt-Kulik- przystąpiła do konkursu ogólnopolskiego z języka polskiego „Panda”. Oczywiście, zdalnie. Dziewczyny – Ola, Asia, Natalka, Emilia i Kasia dały radę! Brawo za umiejętności, chęci i zaradność. Czekamy na wyniki.