II ETAP KONKURSU ASTRO PI

Nasza szkoła zakwalifikowała się do II etapu konkursu ASTRO PI.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz jej partnerzy z przyjemnością ogłosili konkurs European Astro Pi. Zakwalifikowane zespoły rywalizują, by móc uruchomić swoje programy na komputerze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Szkoły z 15 europejskich krajów, z których nadeszły zgłoszenia, otrzymały własne zestawy Astro Pi.

Jest to dobra okazja, aby zapoznać się z komputerami Astro Pi oraz czujnikami dołączonymi do zestawu. Zadaniem w pierwszym etapie konkursu było napisanie misji oraz oprogramowania. W drugim etapie będzie trzeba znaleźć rozwiązanie tegorocznego wyzwania zaproponowanego przez astronautę Thomasa Pesqueta, który właśnie udał się na sześciomiesięczną misję „Proxima” na ISS.

Drużyny mają czas do 28 lutego 2017 roku, by zgłosić swoje rozwiązania. Maksymalnie pięć drużyn z każdego kraju zostanie wybranych do trzeciego etapu konkursu – to ich oprogramowanie zostanie uruchomione wiosną 2017 roku na komputerze Astro Pi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zadanie konkursowe Astro Pi 2017

Wyzwanie będzie składać się z dwóch misji, które uczestnicy konkursu będą musieli wykonać używając komputera Astro Pi:

• główna misja polegająca na napisaniu kodu, który zrealizuje konkretne zadanie wymyślone przez Thomasa Pesqueta,

• misja poboczna, którą zespoły wymyślą samodzielnie – będzie polegać na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego oraz napisaniu programu go wykonującego

Uwaga – komputer Astro Pi będzie jedynym urządzeniem do dyspozycji zespołu, a napisanie programu jedynym narzędziem do przeprowadzenia misji. Nie jest przewidziane użycie innego sprzętu.

Thomas samodzielnie zamontuje komputer Astro Pi na wielofunkcyjnym stanowisku w module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie pozostawi go tam na czas konkursu. Należy pamiętać, że komputer Astro Pi nie będzie przestawiany lub obracany, a astronauci nie mogą zostać poproszeni o operowanie nim.

Misja główna: wykryj członków załogi ISS pracujących w module Columbus!

Każdego dnia członkowie załogi ISS pracują w module Columbus – europejskim laboratorium kosmicznym. Astronauci spędzają wiele czasu na przeprowadzaniu różnych eksperymentów naukowych. Równolegle eksperci we współpracy z kontrolą naziemną monitorują ich wykonywanie ze swoich biur na Ziemi.